Yazın Vazgeçilmezi: Marin

Amerika’nın doğu kesimlerindeki New Port Island gibi adalarda ve denizle iç içe bölgelerde doğal olarak ortaya çıkmış olan deniz yaşamının etkisinde renklerin ve dokuların bulunduğu bir stildir. Bazı kaynaklarda New Port Style olarak da biliniyor.

Marin stilini evin her yerinde kullanabilirsiniz. Ada mutfağınızı maviye boyayarak başlayabilirsiniz.

Mobilyanızda tercih etmeniz gereken renkler; beyaz, krem, bej rengi ve tabii ki mavi. Maviyi tek kişilik oturma ünitelerinde ve aksesuarlarda kullanmanız daha iyi olacak. Aksi halde yoğun mavi etkisi altında yaşam alanlarınız nefes almayabilir.

Halat atın!

Aksesuarlarınızda gemiciler için çok önemli bir malzeme olan halatı mutlaka kullanın. Böylece stilin etkisini güçlendirmiş olacaksınız.

Marin stili için neler yapmak gerekiyor?

  • Öncelikle evinizin duvarları ve zemininin açık renklerde olmasında fayda var. Dekorasyondaki renkler ve dokular açık ve hafif olacağından koyu renk çok tezat oluşturabilir.
  • Marin temasının renkleri açık mavi, krem ve koyu olmayan kahverengi tonları, arada kırmızı aksesuarlar, beyaz… Bu renklerin dışına çok fazla çıkmamak gerekiyor.
  • Mobilyalarınızı ham ahşap özellikle de meşe ve ceviz olanlardan seçebilirsiniz. Beyaz mobilyalar, patine etkisinde olan country tarzındaki masa ve dolaplar da bu stil için doğru seçenekler olacaktır.
  • Tekstillerde tercihiniz doğal dokulardan yana olmalı. Ham ketenler, pamuklu kumaşlar tekstil konusundaki seçenekleriniz. Gerek perde gibi büyük tekstiller gerek masa ve mutfak tekstilleri bu doğrultuda olmalı. Gemicilerin kullandığı çuval ve halatlar da bu kumaşlara aksesuar olarak eşlik etmeli. Bu stilin vazgeçilmez desenlerinden biri de çizgiler. Mavi-beyaz çizgili olan her şey uyumlu olacaktır.
  • Bu stilin desen ve form konusundaki çizgisi son derece net. Denize dair her şey olabilir. Balık, yelken, tekne, martılar, deniz yıldızları, dümen, çapa, deniz feneri, kayık, kayık kerekleri hem form olarak hem de desen olarak yaşam alanınızın her tarafında olabilir.
3

Yorum Bırakın