Güneş Enerjisiyle Çalışan, Ekolojik Pencere Prizi

Teknolojinin gelişmesinin en büyük göstergesi boyut olsa gerek. Kocaman odaları dolduran bilgisayarların evrilmesi sayesinde bugün cebimizde taşıdığımız telefonlara sahibiz. Güneş enerjisi de dev kolektörlerden minik LED bahçe aydınlatmalarına dek ufalarak gelişti. Gün geçtikçe kirlenen çevrenin minik buluşlar sayesinde ekolojiyi koruyabilmesi enerji sektöründe yenilenebilir enerjiye olan ihtiyacı arttırmış durumda.

Güneş enerjisinin akıllıca kullanım önerilerinden biri de tasarımcılar Güney Koreli  Kyuho Song ve Boa Oh’tan geliyor. (İngilizce adıyla Window Socket) Cama vantuzla yapıştırılan Güneş Enerjisiyle Çalışan Pencere Prizi, dış tarafa bakan fotovoltaik paneliyle güneş enerjisini topluyor ve içindeki sistemle elektriğe dönüştürüyor. Pencere prizi henüz geliştirme aşamasında olan bir proje olduğu için zaman içerisinde güneş enerjisini evlerimizde kullanmamızın önünü açıyor. Bu fikir sayesinde size sadece prizi cama yapıştırmak ve fişi takmak düşüyor.

Güneş Enerjisi İle Çalışan Pencere Prizi

Pencere Prizi

Güneş Enerjisi İle Çalışan Pencere Prizi

Pencere Prizi

Güneş Enerjisi İle Çalışan Pencere Prizi

Bu şekilde küçük boyutlarda üretilmiş bir ürünü çantanızda taşıyarak ihtiyaç duyduğunuz anlarda kullanabilirsiniz.

Teknik Detaylar

Bu ilgi çekici ürünün çalışma mantığı oldukça basit. Cihazın ön tarafında fotovoltaik hücreler bulunmakta, diğer tarafta ise standart şebeke prizi bulunmaktadır. Tek yapmanız gereken şarj cihazını pencerenize yapıştırmak ve sanki şebeke elektriği var gibi şarj aletinizi cihazın üzerindeki şebeki prizine takmak. Pencere prizinin içerisinde küçük bir batarya(1000mAh) bulunmakta ve  bu batarya güneş ışığının şiddetine göre 5 ile 8 saat gibi bir sürede şarj olmaktadır. Bu miktardaki enerji ile cep telefonunuzu 10 saate kadar kullanabilirsiniz.

Pencere Prizi Nasıl Kullanılır:

0

Yorum Bırakın