Markalı Konut Firmaları Daha Çok Değer Kazanıyor

Dumankaya Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya CNBC-e’de yayınlanan  Finans Cafe programında sektördeki güncel değişiklikleri değerlendirdi.

Son bir ayda Türkiye’deki gayrimenkul satışlarının %5,8 azalmasının nedenlerinin ve etkilerinin tartışıldığı programda sektörden farklı oyuncuların yorumları alındı.

Türkiye’de nakdi olanın daha avantajlı olup olmadığı hakkında görüşlerini dile getiren Dumankaya, dış alıcılara dikkat çekerek mütekabiliyet kanunu ile birlikte İstanbul’un öneminin artmasına ve döviz artışının satışları etkilediğine dikkat çekti ve şöyle konuştu: “Gündemin gayrimenkul sektöründe korkulanın aksine çok büyük etkiler doğuracağına inanmıyorum.  Bakıldığında bu gibi durumlarda tüketicinin yelpazesi daralıyor ve bu durum bizim gibi güvenilir markalı konut firmaları için büyük bir avantaj oluşturuyor.”

Gayrimenkul sektöründe deneyimli ve görüşlerine değer verilen İsviçreli yatırımcı Mark Faber’in Türkiye’de emlakta balon olduğu yorumuna karşılık Dumankaya şunları söyledi:

“ Türkiye’de balon olması pek mümkün gözükmüyor. Gayrimenkul sektörü orta ve uzun vadede büyük geleceği olan bir sektör. Bunu fiyatları değişen pazarlarla karşılaştırdığımızda daha iyi anlayabiliriz. Kısa vadede çok büyük değişimler fiyat artışına sebep olmayabilir; fakat bizler maliyetlerin arttığı ve çok ciddi oranda düşük kar marjlarıyla çalışıyoruz. Yine de her sene % 30 büyüme hedefinden vazgeçmiyoruz. Çünkü Türkiye’de gayrimenkul sektörü doymamış bir pazar. Burada tüketiciye düşen görev de işini iyi ya da kötü yapanın ayrımına varmak, firmaların geçmiş faaliyetlerine bakıp, tüketiciye vaad ettiklerini yerine getirip getirmediğini incelemektir.  Zaten artık sektöre giriş eskisi gibi kolay olmayacaktır, bununla birlikte sektör içerisinde konsolidasyonların olması mümkündür.”

Uğur DUMANKAYA
dumankaya ugur

 

0

Yorum Bırakın