İstanbul’un Yükselen Yatırım Bölgesi: Maltepe ve Kartal

Havası temiz, manzarası deniz olan Anadolu yakasında gayrimenkul sektörünün en canlı iki ilçesi Kartal ve Maltepe… İstanbul’da yatırım yapılacak bölgeler arasında Kartal ve Maltepe dikkat çekiyor.

Kartal yükseliyor
5 yıldır gündemde olan ve 555 hektarlık alan Kartal’ın kentsel dönüşümünde 4.5 milyon m2’lik inşaat yatırımı söz konusu. Bu yatırımın bir kısmı ticari bir kısmını da yerleşim alanları projelendirilecek. Kadıköy metrosunun etkisiyle değerlenen bölgede konut fiyatları kadar kiralarda yükselişte.  Aynı yükseliş bölgede yer alan arsalar için geçerli.
Son 4-5 yıl içinde Maltepe satılık konut projeleri ve Kartal satılık konut projeleri yatırımcılar için oldukça cazip.  Bölgeye göre yüzde 200’ü aşan değer artışları yaşandı. Dumankaya İnşaat Gayrimenkul Değerlendirme Uzmanları önümüzdeki 3 yıllık dönemde bu ilçelerden Kartal ve Maltepe’de  fiyatların  özellikle ofis ve işyeri satılık projelerde tavan yapacağını dile getiriyor.

Bu ilçelerde kira fiyatlarında da çıkışlar yaşanıyor. 2008′de bölgede 2+1 eski bir evde kira 350-400 lira iken şu anda kiralar eski binalarda 600 TL’den başlıyor.

Markalı konut artıyor
Markalı konutların yoğunlaştığı Maltepe-Kartal bölgelerinde 2005 yılına kadar arazi fiyatları diğer semtlere kıyasla  daha düşüktü. Kartal’daki Adalet Sarayı, Sabiha Gökçen havalimanına yakınlık, TEM ve E-5 gibi ulaşım yolları üzerinde konumlanma, Kartal ve Pendik bölgesindeki otel yatırımlarını arttırıyor. Maltepe’de bölgesinde arsa stokunun azalması ve Marmara denizi ve adalar manzarasının kattığı değerle markalı projelere ilgi giderek artıyor. Bölgede Ritim İstanbul’un dışında 60’a yakın küçük-büyük proje yer alıyor. Bunların bir kısmı konut bir kısmı da işyeri ve ofis projesi olarak yer buluyor.

0

Yorum Bırakın