Kış Sporları İçin Tatil Önerileri

Kış mevsiminin gelmesiyle tatil mekanlarında kış sporlarının yapılabildiği yerler revaçta olmaya başladı. Kış sporlarının çeşitliliğine göre tatil mekanları da çeşitlilik gösteriyor.

Gezmeyi, keşfetmeyi, yeni yerler görmeyi ve spor yapmayı tutkusu haline getirenler için mevsimlerin zaten çok bir önemi yoktur. Ancak soğuk havada ne yapılacağı, nerede yapılacağı, neden yapılacağı konusunda pek fikri olmayan sporseverleri de bir an önce harekete geçirmek için kış sporları için bazı bilgileri kısa kısa derledik.

Kışın Vazgeçilmezi Kayak

Kış sporlarının başında gelen kayak sporunun olmazsa olmazı kardır. Bu spor için kayak merkezlerinde eğitim alabilir, kendi ekipmanlarınızla kayabilir veya ekipman kiralayabilirsiniz. Türkiye’de Uludağ, Palandöken, Kartalkaya, Kartepe gibi ailenizle kaymanın tadına varabileceğiniz önemli kayak merkezlerine gidebileceğiniz gibi yurt dışında da karın keyfini çıkarabilirsiniz. Doğu Avrupa’nın en iyi kayak merkezine sahip olan Bansko-Bulgaristan, İsviçre Alplerinde mükemmel bir manzaraya sahip olan Zermatt, geniş kayak pistleriyle Saalbach-Avusturya ve Avrupa’nın en yüksek kayak merkezi olan Val Thorens-Fransa yurt dışında kayak yapabileceğiniz en muhteşem ve en çok tercih edilen yerlerden sadece birkaçı.

Snowboard’u da Deneyin

Kayak sporunun yanı sıra kaykay yapmaya benzeyen snowboard sporu da kış sporları arasında oldukça popülerdir. Kar üzerinde sörf yapmak gibi düşünebileceğiniz snowboard için çok uzaklara gitmeyi tercih etmezseniz ülkemizdeki kayak merkezlerinde snowboard tahtanızla salınabilirsiniz. Ülkemizin yanı sıra yurt dışındaki seçenekler arasında daha önce sıraladığımız kayak merkezlerine ek olarak baş döndürücü bir atmosfere sahip Mayrhofen-Avusturya’ya, İskandinavya’nın göz bebeği Are-İsveç’e veya biraz daha yakınlardaki Pamporovo-Bulgaristan’a gidebilirsiniz.

Doğayı Kucaklayın

Kış sporları içinde en hafif olanlardan trekking de çok tercih edilen aktivitelerdendir. Her mevsim yapılabilecek trekking, özellikle kış aylarında daha fazla tercih edilmektedir. Uzun doğa yürüyüşleri anlamına gelen bu spor için öncelikle kapsamlı bir hazırlık yapmanız gerekir. Yürüyüşünüzü kolaylaştıracak kıyafetler seçilmeli, uzun süre dayanmanızı sağlayacak kadar besin ve su temin edilmeli ve boğazlı bir bot tercih edilmelidir. Her noktası trekking’e elverişli ülkemizin en güzel parkurlarından olan Likya Yolu, Kaz Dağları, Erikli Yaylası, Beydağları ve Ihlara Vadisi kışın da doğa ve sporseverleri bekliyor. Ayrıca Avrupa Uluslararası Yürüyüş Yolları’ndan Macaristan tarafında kalan Countrywide Blue Tour’a, İsveç’in kuzeyindeki Kral Yolu Yürüyüş Turu’na veya İtalya’yı kuzeyden güneye keşfetmenizi sağlayacak 350 günlük Büyük İtalya Yolu Yürüyüşü’ne katılarak doğayı uzun uzun keşfe çıkabilirsiniz.

Dikkat Edilecek Noktalar

Kalacağınız yer, seçeceğiniz ulaşım türü, spor ekipmanlarınız ve daha bir çok şeyin fiyatını özel günler veya talepler etkilemektedir. Yurt içi ya da yurt dışı sportif seyahatleriniz için seçenekleri değerlendirirken gezinizin tarihini belirleyeceğiniz zaman aralığı ekonominiz açısından büyük rol oynayacaktır. Ayrıca yanınızda götürmeniz gereken eşyaları not ederek tedarik ederseniz bavul ya da çanta toparlama esnasında büyük kolaylık yaşarsınız.

 

0