Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı

GYO hisseleri satın alarak yüksek kâr getirisi sunan gayrimenkullere sahip olacak birikiminiz olmasa bile yatırımınız oranında getirecekleri kâra ortak olabilirsiniz.

Özellikle konut ve iş yeri metrekare fiyatlarının çok yüksek seviyelere ulaştığı metropollerde yatırımcıların, yüksek prim potansiyeline sahip, büyük kâr getirisi sağlayabilecek konut ve ticari alan yatırımları için, doğal olarak, çok büyük meblağlara ihtiyacı oluyor.
Ancak gayrimenkul yatırım ortaklığı, yatırımcının, bu gayrimenkulleri satın alabilmek için gerekli kaynağın tamamına sahip olmadan da yüksek getirili emlak ya da ticari alan projelerinden pay sahibi olmasına olanak tanıyor. Bunun sonucu olarak, yatırımcıya, elindeki mevcut birikimle en kârlı yatırımı yapma fırsatı veren GYO projeleri, son yıllarda yatırımcılar için oldukça cazip bir yatırım enstrümanı olarak rağbet görüyor.

Birçok inşaat firması tarafından hayata geçirilen inşaat projeleri, İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerin en değerli lokasyonlarındaki residence, toplu inşaat gibi gayrimenkullere yatırım yapmak isteyenlere GYO yöntemiyle sunuluyor. Yatırımcı da büyük kaynak gerektiren rezidans ya da benzeri gayrimenkulün mülkünü satın alamasa bile getireceği kâra ortak olabiliyor.

 Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Nedir?

GYO, basitçe, Sermaye Piyasası Kanunu sınırları içerisinde gayrimenkule, gayrimenkule dayalı projelere veya yine gayrimenkule dayalı sermaye piyasası araçlarına yatırım yapmak için kurulmuş bir şirkettir. Kendisi inşaat yapmaz; inşaata veya gayrimenkule dayalı projelere yatırım yapar.

Bir tür portföy yönetim şirketi olarak, ortaklığa giren yatırımcılardan topladığı kaynaklarla çok büyük projelere yatırım yapabilecek likiditeye ulaşır. Gayrimenkulün kendisine değil de o gayrimenkule yatırım yapmış şirkete ortak olan yatırımcı da bu gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketinin kaynak sağlayarak yatırım yapmış olduğu projelerden elde ettiği toplam kârdan, kendi yatırımı oranında pay alır.

 Gayrimenkul Yatırım Ortaklığının Avantajları

Yatırımcı, bir GYO‘ya girerek, likiditesi daha düşük olan gayrimenkulün kendisini satın almak yerine ona yatırım yapan şirkete ortak olduğundan, yatırımını gayrimenkulün yüksek getiri avantajlarından yararlanacak şekilde yapmış olsa bile o gayrimenkul yatırımının likidite edilmesi, yani nakte çevrilmesi konusunda zaman kaybetmez.

Yatırımcı, isterse GYO paylarını borsada satabilir, paylarına dair oluşan borsa dalgalanmalarından avantaj sağlayabilir. Üstelik, dahil olduğu GYO şirketinin yatırım yapmış olduğu gayrimenkul portföyü, gayrimenkul yatırımında uzman kişilerce yönetildiğinden kendi başına yapacağı yatırıma kıyasla çok daha kârlı sonuçlara ulaşması da kolaylaşır.

GYO hisse senetlerine yatırım yapmak için borsada işlem yapmaya yetkili bir aracı kuruluşa talimat vermeniz yeterlidir.

0

Yorum Bırakın