Eve Çıkacak Üniversite Öğrencilerine Tavsiyeler

Ev arkadaşı seçimi çok önemli bir iştir, burada sezgilerinize güvenmelisiniz. Düşünce yapısı olarak benzer bir kişi ile daha rahat edebileceğiniz kesin ancak tanıdığınız insanla ev arkadaşı olduğunuzda çok daha farklı yönleriyle karşılaşabilirsiniz. Burada arkadaş seçimini size bırakıyoruz. Ev hayatınızın nasıl geçeceği buna bağlı.
Evi kiralamadan önce okula uzaklığı, çevredeki merkezlere uzaklığı ve yapısal özelliklerine dikkat edin. Evin bulunduğu kata, evin güneş almaması (ısınma sorunu çıkarabilir) gibi yapısal sorunlara çok rastlanabilir.

Ev fiyatlarını araştırın
Ev fiyatlarını araştırın, etraftaki kira fiyatlarını öğrenin. Özellikle küçük şehirlerde kira oranları çok farklılık gösterebilir.

Mezun olan öğrencilerin peşine düşün:
İlk sene sonunda eve çıkmak istiyorsanız, mezun olan öğrencilerin peşine düşün. Onlar hem eski eşyalarını satmak istiyorlar hem de evden çıkmak istiyorlar. Böylece bir taşla iki kuş vurmuş olacaksınız.

Depozito İşleri:
İleride eve girerken vereceğiniz depozitoyu almakta sorun yaşamamanız için evi kiralarken dikkat edin. (su yalıtımı, tavanda su birikmesi sorunları, ısınma sorunu), yerdeki çiziklere kadar evi kontrol edin, musluklara bakın, prizleri inceleyin, tuvalet giderini kontrol edin.

Ev Arkadaşınızla Kurallar Koyun:
Bir ev yönetiyorsunuz kolay değil. Temizlik, bulaşık işleri, faturaların takibi ve yatırılması bu tür işler için görev dağılımı yapın. Çok sıkı olmayan belirli kurallar olsun. Temizlik işleri genelde başarısızlıkla sonuçlanır ancak en azından deneyin.

Para Konusu Hassas Dikkat Edin:
Eve çıkacağınız arkadaşınızı iyice tanıyın.

Ev Sahibi ile Sözleşme İmzalayın:
Kira sözleşmesi çok önemli, o evde devam etmeyeceğinizi düşünüyorsanız sözleşme süresini kısa tutun. Kuralları belirletin, aidat gibi ödemeler varsa kiradan düşürülmesini sağlayın. Kira sözleşmesinde bir açıklık bırakmayın. Uzun süre kalacaksanız zam durumunu önceden yapın.

Evdeki Gruplaşmaları Önlemek İçin Çift Sayılar:
“Bu ne matematik dersi mi?” demeyin, tekil sayılarla eve çıkarsanız gruplaşma yaşarsınız. 2 veya 4 kişi iyidir.

Eve giren çıkan arkadaşlar:
Eve giren insanın kalma süresi hakkında kurallar olsun. Üniversitede çok farklı kişiyle karşılaşacaksınız. Misafirlik durumunu önceden belirleyin.

Aile Apartmanı mı, Öğrenci Apartmanı mı?
Apartmanda bulunan diğer kiracıların çoğunlukla Aile olması bazı sorunlar doğurabilir. Aileler ses nedeniyle sık sık kapınıza gelebilirler, duvara vurabilirler ya da en basitinden ev sahibi ile aranızda sorun çıkabilirler.

Online Kiralık Ev Araştırın?
İnternette yüzlerce ev ilanı bulabilirsiniz. Bunun için Google da arama yapmanız gerekmekte. Dilerseniz evaramayason.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

0

Yorum Bırakın