Emlak Vergilerine Arsa Payı

Önümüzdeki yıldan itibaren değişen emlak vergileri ile beraber bazı il ve ilçelerdeki artışlar yükselmiş durumda. Bu kapsamda, evini ya da gayrimenkulünü kiraya verenler, emlak vergisi değerinin yüzde 5’inin altında maliyeye beyanda bulunamıyorlar. Artışlarla beraber önümüzdeki yıldan itibaren bu beyanların yükselmesi ile beraber ya kiralar yükselecek ya da ev sahipleri büyük zorlanacak. Gelir Vergisi Kanunu’na göre, kira bedeli beyan edilirken evin vergi değeri de bildiriliyor.

Gelir Vergisi Kanunu’nda yer alan ’emsal kira bedeli esası’ başlıklı maddeye göre, kiraya verilen gayrimenkullerin kira bedelleri, emsal kira bedelinden düşük olamıyor. Bu bedel de emlak vergisi değerinin yüzde 5’i oluyor. Bir örnekle açıklamak gerekirse, İstanbul’daki lüks bir semtte 140 metrelik bir dairenin emlak vergisi değeri yaklaşık 2,5 milyon TL civarında. Bu dairesini kiraya veren ev sahibi kira geliri olarak asgari 125 bin TL’yi maliyeye bildirmek zorunda. Bu doğrultuda da o dairenin fiyatı aylık 10 bin TL’nin üzerinde olduğu ortaya çıkıyor. Kira geliri kanununa göre, kira bedelinin hiç olmaması ile düşük olması durumlarında ise emsal kira bedelinin esas alınacağı belirtildi.
Bu durumda kiracı ile ev sahibinin durumu zorlaşacak. Kiracı beyan edilen evin değeri üzerinden aylık kirasını verirken, ev sahibi de evinin boş kalması durumuyla karşı karşıya kalabilecek. Kiracıları etkileyen bu durumda konutlarda yıllık ÜFE artışından fazla zam yapılamaz uygulaması şimdilik onların yararına görünüyor. Ancak iş yeri olarak kiraya verilen dükkanlar için ÜFE sınırlaması uygulanmıyor.
0

Yorum Bırakın