Bahar Temizliği Gözünüzü Korkutmasın

İslenmiş perdelerin, lekeli camların, kış mevsiminin ağırlığını üzerinde taşıyan odaların içinde baharın aydınlık renklerinin coşkusunu yaşayabilmek, evde derinlemesine temizlik yapmadan mümkün olmaz. Mis kokulu bahar temizliğine hazırlanmak ve evi köşe bucak temizlemek için ise öncelikle iyi organize olmak şart.

Bahar temizliğine başlamadan önce plan yapın. İşe nereden başlayacağınızı bilmek size kolaylık sağlayacağından yapacağınız işi bölümlere ayırın. Ardından malzemelerin kontrolünü gerçekleştirin. Temizlik esnasında eksik kalan malzeme canınızı sıkacağı gibi işinizin yarıda kalmasına sebep olacaktır. Zemin türüne göre temizleyici seçimi de önemlidir. Bu sebeple kendinize alışveriş listesi hazırlayın. Yeterince toz bezinin bulunduğundan da emin olduktan sonra artık temizliğe hazırsınız.

Eğer ev dağınık halde ise önce evi toparlayın. Dağınık ev sizi daha fazla yoracaktır. Halıları temizleyip kaldırın ya da bunun için halı yıkama merkezlerinden yardım alın. Tüm örtüleri toplayın ve çamaşır makinasına doldurun. Ayak altındaki saksıları, vazoları, kırılacak eşyaları bir kenara toplayın. Bu size rahat manevra imkanı tanıyacaktır. İşe başlamadan önce balkonları hızlıca yıkamanızı öneririz. Böylelikle yıkadığınız halıları kurutacak ya da eşyaları ayak altından uzaklaştıracak temiz bir alana sahip olacaksınız.
Peki bahar temizliğine evin hangi bölümünden başlamalı? Temizliğe en büyük genişliğe sahip salondan başlayabilirsiniz. Evin en çok ve çabuk kirlenen bölümü olan banyoyu ise en sona bırakmanızı tavsiye ederiz.

Salon, Oturma Odası ve Misafir Odası Temizliği

İşe salondan başladınız. Perdeler doğruca makinaya gitti. Onlar yıkanırken siz yerleri süpürdünüz, camları ve pencere çevresindeki duvarları sildiniz. Bu esnada perdelerin yıkanması bitecektir. Kırışmadan önce perde ve tüllerin yerlerine asılmalarını sağlayın. Ardından kalan duvarları ve kapıları silin. Koltukları, salon takımlarını, avizeyi, radyatörleri ve son olarak yerleri sildikten sonra artık salondan çıkabilirsiniz. Aynı işlemleri oturma odasında ve varsa misafir odasında da uygulayın.

Yatak Odası ve Çocuk Odası Temizliği

Yatak odanızı ve çocuk odasını bir yandan temizlerken diğer taraftan da düzenlemeniz gerekli. Genel temizliğin yanı sıra dolapları, komodinleri, baza altlarını boşaltmalı, sabunlu bezle temizlemeli, kışlıkları kaldırarak yazlıkları yerleştirmelisiniz. Bahar temizliğinde sizi en çok oyalayacak yerler mutfak ile beraber bu iki oda olacaktır.

Mutfak, Banyo ve Tuvalet Temizliği

Bahar temizliğinin en zor yerlerinden biridir mutfak. Öncelikle mutfak dolaplarının içini ve üstünü boşaltıp temizleyin. Mutfak gereçlerinizi temizleyip yerlerine yerleştirin. Fayansları ve tezgahı yağ çözücü yardımıyla ovun. Tezgah altlarını boşaltın, temizleyin, tekrar yerleştirin. Buzdolabını ve fırını temizleyin. Mutfağın camlarını silerken tülleri makinaya atın. Yıkanan perdeleri yerine astıktan sonra yerleri silin ve kapısını kapatın.

Bahar temizliğinde banyonun temizliği yoğun ama hızlı olacaktır. Küveti, duşa kabini, lavabo ve klozeti temizleyici madde ve fırça ile ovun. Yerleri silin, kurulayın, her şeyi yerli yerine yerleştirin.
İşte detaylı ve mükemmel bahar temizliğiniz sona erdi. Ancak bunca yoğun işi tek başına yapmaya kalkışmamanızı, ihtiyaç duyduğunuzda size yardım edebilecek en az bir kişinin evde bulundurulmasına özen göstermenizi tavsiye ederiz. Aksi halde işinizin üç dört günden önce bitmesi zor olacaktır.

Artık mis gibi kokan, ışıl ışıl ve derli toplu evinizin keyfini doyasıya çıkartmanın zamanı geldi. Temizliğin keyfine ayrı bir lezzet katmak için bahar ayının taze çiçekleri ile evinizin her köşesini canlandırmayı da ihmal etmeyin.

3

Yorum Bırakın